Zawartość kursu
Wprowadzenie
0/1
Podsumowanie
0/1
Kurs hipnorodzenia dla par VIP
O lekcji

Oto wskazówki na to, jak najlepiej praktykować takie wizualizacje:

1. Zacznij od ustalenia bardzo konkretnego celu, czyli tego, co chcesz osiągnąć. Wyobraź sobie przyszłość, np. jak już trzymasz dziecko w ramionach. Dla każdego będzie to inny obraz, ale chodzi o tak zwany finalny moment (coś, do czego dążysz, i już to osiągnęłaś). Zachowaj jego mentalny „obraz” tak, jakby pojawił się w tym momencie. Oczywiście możesz mieć ich kilka.

2. Wyobraź sobie tę scenę tak szczegółowo, jak to możliwe.

3. W wizualizacji wykorzystaj jak najwięcej zmysłów – dotyk, dźwięk, wzrok, a nawet zapach i smak. Zaangażuj swoje emocje, śmiej się, i np. świętuj powitanie swojego dziecka. Wizualizując idealną ciążę i idealny poród, zaangażuj wszystkie zmysły.

4. Skoncentruj się na szczegółach. Z kim jesteś? Jakie emocje teraz odczuwasz? Co masz na sobie? Czy w powietrzu unosi się zapach? Co słyszysz? Gdzie jesteś?

5. Wspieraj ćwiczenie wizualizacji różnymi afirmacjami.

6. Stwórz tablicę marzeń – może być to fizyczna tablica korkowa, którą umieścisz w widocznym miejscu lub na komórce czy komputerze. Używaj słów i obrazów, które opisują idealną ciążę i idealny poród, o których marzysz, oraz wszystko, czego pragniesz, i co czujesz, że może mieć na Ciebie dobry wpływ. Pamiętaj o codziennym oglądaniu tych zdjęć.

7. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które możesz uznać za pomocne. Pamiętaj, każda kobieta jest inna i dla każdej znaczenie będzie miał inny obraz, dlatego poświęć chwilę, by wybrać najlepszy dla siebie. Ważne! Tych kilka poniższych i przykładowych wizualizacji jest do zastosowania podczas porodu. Są tu po to, byś miała obraz tego, czym możesz się posłużyć, gdy nadejdzie odpowiednia pora, dlatego przeczytaj je teraz „na sucho”. Chodzi o to, by nie nastrajać ciała na poród, gdy nie jest jeszcze na to gotowe.

* Możesz spróbować wyobrazić sobie proces porodu i to, co dzieje się z Twoim ciałem, aby pomóc dziecku przyjść na świat. Wizualizacja faz porodu może Cię wzmocnić i sprawić, że poczujesz się jak aktywny uczestnik porodu – poród Ci się nie przydarza, to Ty pomagasz temu procesowi, podejmując pozytywne kroki, aby ułatwić przyjście dziecka na świat.

* Niekiedy kobiety lubią korzystać z wizualizacji dziecka obniżającego się i zbliżającego się do wyjścia z ciała, jako głowa dziecka zakładająca sweter. Czyli szyja swetra rozszerza się za każdym razem, gdy dochodzi do skurczu, szyja swetra rozciąga się i rozluźnia, stając się coraz szersza, coraz cieńsza i cieńsza, aż do pełnego rozszerzenia, a to oznacza że wkrótce zobaczysz swoje dziecko.

* Dobrym sposobem na poradzenie sobie z dyskomfortem podczas skurczu jest wizualizacja fali w oceanie. Wizualizuj falę w jej szczycie intensywności, a następnie pozwól jej powoli opadać. Wraz ze wzrostem skurczu fala rośnie, a wraz z opadaniem fali opada i zanika również dyskomfort. Im mniej walczysz z falą, tym bardziej będziesz zrelaksowana. Możesz faktycznie zmniejszyć intensywność odczuć poprzez wizualizację.

* Często stosujemy wizualizację otwierającego się kwiatu. Na przykład kwiat lotosu jest znakiem otwartości. Oddychaj i wyobraź sobie piękny, otwierający się lotos przy każdym skurczu. Pomyśl, że szyjka macicy jest właśnie takim rozkwitającym kwiatem. Użyj mantry „otwieranie się ciała” lub „moje ciało łagodnie się otwiera”, wizualizując sobie taki kwiat, który się otwiera.
Jeśli nie masz dużo czasu na ćwiczenia lub nie czujesz się komfortowo z tego rodzaju wizualizacją, spróbuj po prostu wyobrazić sobie spokojną scenę lub miejsce, w którym jest Ci dobrze. Pomyśl o miejscu, które znasz lub które chciałabyś odwiedzić. Połącz wtedy techniki oddychania i afirmacji z tymi obrazami, aby pomóc sobie i pozostać skupioną.